Betegellátás

BETEGELLÁTÁS

 

A betegellátást a bakteriológiai, a virológiai és a parazitológiai diagnosztikai laboratóriumaink segítik 5003-as szakmakódon, M3 progresszivitási szinten.

a.) A Bakteriológiai és Kórházhigiénés Laboratórium Dr. Pál-Sonnevend Ágnes egyetemi docens, az orvosi mikrobiológia szakorvosa vezetésével nagyrészt a PTE Klinikai Központ klinikái és kórházai részére, kisebb részben egyéb fekvőbeteg intézmények és ambuláns betegek részére évente mintegy 60.000 vizsgálati anyag feldolgozása során 138.000 vizsgálatot végez. Emellett 2.000 feletti számban vizsgál kórházhigiénés mintákat és sterilitási próbára érkezett anyagokat. 

A nemzetközi standardoknak megfelelő táptalajokon tenyésztett kórokozók azonosítása MALDI-TOF MS (Bruker) segítségével történik. A hemokultúra vizsgálatok automata készülékben történnek. Az antibiotikum érzékenységet nagyrészt korongdiffúziós módszerrel határozzuk meg, illetve amennyiben a minimális gátló koncentrációk meghatározása szükséges, azt E-teszttel, vagy SensiTitre mikroleves higításos módszerrel végezzük. A mikológiai vizsgálatok esetében a sarjadzó gombák meghatározása species szintig történik az antimikotikumok minimális gátló koncentrációját SensiTitre mikroleves higításos módszerrel határozzuk meg.

A vizsgálati anyagokkal kapcsolatos adatok regisztrálása, feldolgozása és tárolása, valamint a leletek kiadása számítógépes rendszerben történik. 

A diagnosztikai laboratóriumban állandóan vagy időszakosan dolgozó orvosok orvosi mikrobiológus szakképesítéssel rendelkeznek. További diplomásként három laboratóriumi analitikus tartozik a laboratórium állományába. A szakdolgozók mikrobiológus szakasszisztensi, vegyésztechnikusi vagy laboratóriumi asszisztensi képesítéssel rendelkeznek.

 

Szombatonként és többszörös ünnepek egyik napján anyagleolvasási és anyagfogadási ügyeletet tartunk 1 orvos és 3 asszisztens részvételével. A gyakorlatban a szombati ügyeletes orvos vasárnap is leolvassa a súlyosság és sürgősség alapján indokolt anyagokat, elvégzi azok kioltását és antibiotikum érzékenységi vizsgálatát, konzultál az ügyeletes orvossal. Szombat délutántól hétfő reggelig mobiltelefonos behívásos sürgősségi ügyeletet tartunk. Mobiltelefonos behívási lehetőséget biztosítunk a napi munkaidő lejártától a másnapi munkakezdésig. 

 

b.) A Virológiai Laboratórium Prof. Dr. Reuter Gábor, az orvosi mikrobiológia szakorvosa vezetésével a PTE Klinikai Központ klinikái és kórházai részére, kisebb részben egyéb fekvőbeteg intézmények és ambuláns betegek részére évente mintegy 9.000 vizsgálati mintából 38.000 virológiai vizsgálatot végez a hét munkanapjain. A laboratórium virális antigén kimutatási, szerológiai (ellenanyag kimutatás) és molekuláris virológiai (PCR, RT-PCR, valós-idejű (RT-)PCR, multiplex PCR, DNS szekvenálás) vizsgálati módszereket használ.

 

c.) A Parazitológiai Laboratórium Dr. Palkovics Tamás az orvosi mikrobiológia szakorvosa vezetésével a PTE Klinikai Központ klinikái, illetve Baranya, Somogy és Tolna megye egészségügyi szolgáltatói részére évente mintegy 3500 vizsgálati mintából 5500 parazitológiai vizsgálatot végez a hét munkanapjain.

 

d.) Az immunszerológiai laboratórium évente százas nagyságendben terhespathológiai és tumormarker meghatározási vizsgálatot végez nemzetközileg elismert cégektől beszerzett reagensek és standard módszerek alkalmazásával egyetemi, regionális és esetenként régión kívüli intézetek betegeinek vizsgálati anyagaiból. A szakdolgozók vegyésztechnikusi, illetve laboratóriumi asszisztensi végzettséggel rendelkeznek. 

 

A diagnosztikai laboratóriumok szolgáltatási jegyzékét és a mintavételi útmutatókat lásd a DOKUMENTUMTÁR között. A laboratóriumok az MSZ EN ISO 9001:2015 (ISO9001:2015) szabvány alapján tanúsítottak a mikrobiológiai laboratóriumi diagnosztika területén.